Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda tır park kapasitesi artırıldı

DHA

Bulgaristan ve Romanya’nın 31 Mart’tan itibaren Avrupa Birliği içinde serbest dolaşım imkanı sağlayan Schengen bölgesine kısmen katılması için anlaşma sağlandı.

Yaşanan bu gelişmeden sonra Türkiye’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Gümrük Kapısı karşısındaki Bulgar gümrüğü Lesovo’da kontroller sıkılaştırılmaya başlandı.

Kontrollerin artmasıyla, Türkiye’den aldıkları ihraç ürünleri Avrupa ülkelerine taşıyan tırlar, Hamzabeyli yolu üzerinde zaman zaman 35 kilometreyi bulan kuyruklar oluşturdu.

Tır parkı 24 saat izleniyor

Uzun kuyruklar nedeniyle Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. (GTİ), faal durumda bulunan 750 tır kapasiteli araç parkını genişletme kararı aldı. 120 bin metrekare olan park, 200 bin metrekare alana genişletilerek 600 araç kapasiteli park yapıldı. Toplam 1350 tır alabilecek park hizmete alındı.

Park alanı 120 güvenlik kamerasıyla 24 izlenerek, olası kaçak göçmenlerin araçlara binmeleri engelleniyor.

Tır sürücüsü Orhan Aydoğdu, Bursa’dan Polonya’ya gittiğini belirterek, parkın güvenlik açısından iyi olduğunu ve sıkıntı yaşamadıklarını söyledi. 3 yıldır tır sürücülüğü yaptığını söyleyen Aydoğdu, “Göçmenler, dorseleri kesip, araçlara biniyorlardı. Bu sıkıntıları hep beraber yaşıyoruz.” dedi.

“Parkı açtılar ama…”

Tır parkı kapasitesinin artmasına karşın Hamzabeyli yolunda kuyruğun sürdüğünü ifade eden İrfan Orhan, “22-23 kilometreden sıraya girdim. 26 saatte de parktan içeri girdim. Bizim bu tarafa sorduğunuz zaman, ‘Bulgaristan tarafı çalışmıyor’ diyorlar. O tarafa sorduğunuz zaman, ‘Türk tarafı çalışmıyor’ diyorlar. Bence Bulgaristan ağır çalışıyor, yavaş çalışıyor. Çünkü çıkan araba sayısı da belli. Araba çıkmıyor parktan, araba çıkmayınca haliyle dışarıda da sıra oluşuyor.

Parkı genişlettiler ekstra, park açtılar ama inşaat toprağının içindeyiz. Hizmet açısından biraz daha düzenlenirse daha konforlu olur. Burayı hizmete açmadan önce asfaltlayabilirlerdi veya beton dökebilirlerdi. Toz kalkmayacak bir şekilde olabilirdi.” diye konuştu.

“Tır parkı genişleyince rahatladık”

40 yıldır tır şoförlüğü yapan Mehmet Taşkesen, 20 saat süren yolculuğun ardından Hamzabeyli Sınır Kapısı’na geldiğini belirterek, “Şimdi 24 saat sırada bekledim, parka girdim. Burada da 40 saat bekliyoruz. Tır parkının genişletilmesi ile en azından parka girdikten sonra rahatız.

Ama yol boyunca rahat değilsin. Sabaha kadar göçmenler nedeniyle araba etrafında dolanıp, duruyorsun. Şimdi burası rahat ama açılan alan tozlu olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Asfaltı da atılırsa bir parça rahat edilir.” dedi.

“Beton olsa daha iyi olur”

Hamzabeyli’de araç parkının büyütülmesinin iyi olduğunu söyleyen sürücü Abdullah Öztürk de “24 saatte parkın içine zor girdim. Daha büyük park çok güzel büyük ama yine de yolda 24 saat yatıyoruz. Mülteci sorunu var. Hani onu sokmamak için elimizden geleni yapıyoruz ama yolda brandamızı yırtıyorlar. Park, toz, toprak böyle. Beton olsa bizim daha iyi olur bizim.” diye konuştu. GTİ yetkilileri ise sürücülerin tozdan şikayet ettikleri yeni yapılan tır parkının zemininin de en kısa sürede betonlanacağını söyledi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x