Türkiye Kültür Yolu Festivali Samsun’da

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye artık ilk beş turizm ülkesinden biri. Bu başarının mimarlarından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali-Samsun’un açılışında bu noktaya nasıl gelindiğini şöyle anlattı: 

“Ziyaretçi sayısı, turizm geliri, ürün çeşitliliği, tesisleşme ve altyapı, sürdürülebilirlik uygulamaları, pazar çeşitliliği, yıl boyunca ve ülke geneline yayılan turizm hareketi derken her başlıkta büyük ilerlemeler kaydettik. Bunu kamu ve özel sektör paydaşlarımızla birlikte başardık. Kazanımlarımızı koruyarak bu başarının devamlılığını da yine birlikte sağlayacağız. 

Tabii bu yükseliş ivmesi sadece turizmle sınırlı değil. Rekorlar kıran izleyici ve temsil sayılarıyla, ödülleri ve ihraç başarılarıyla konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale temsillerine, sinemadan dizi sektörüne bugün sanatta da bir Türk rüzgârı esmektedir. 

Türkiye Kültür Yolu artık dünyanın en büyük ve kapsamlı festivalidir. Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilmiştir ve her yıl rekorlarla yoluna devam etmektedir. Samsun da artık bu büyük markanın bir parçası, ‘Kültür ve Sanatla Bütünleşmiş Turizm’ vizyonumuzun bir aktörüdür.” 

Bir dizi etkinlik var 

Bakan Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali’ne bu yıl dahil olan Samsun’da 16 Haziran’a kadar sürecek etkinlikleri şöyle sıraladı: 

“Festivalimiz boyunca konserlerden opera ve bale temsillerine kadar halkımızı çok geniş bir yelpazede sahne performanslarıyla buluşturacağız. 

Batı Park’taki sahnemizde Oğuzhan Koç, Buray, Uğur Aslan, Ferhat Göçer, Can Bonomo, Mert Demir, Fatma Turgut, Cem Adrian ve Bengü sahne alacak. 

Sanatseverler, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımızın eşsiz performanslarını da izleme imkânı bulacak. ‘Şahmeran’ operasının dünya prömiyeri festival kapsamında Samsun’da gerçekleştirilecek. 

Çok değerli sanatçılarımızın ‘Atatürk Kültür Yolunda’, ‘Samsun’dan Cumhuriyet’e Yüzde 100’, ‘Anadolu ve Zümrüd-ü Anka’ gibi resim, fotoğraf, hat, deri rölyef ve dijital içerikli birbirinden özel sergileri sanatseverler için kapılarını açacak. 

15 ‘Festival Lezzet Durağı’ oluşturduk. Ziyaretçilerimiz buralarda hem bu coğrafyanın köklü ve geleneksel lezzetlerini tadacak hem de onların hikâyesini, içeriğini ve yapılışını öğrenecek. 

Türkan Şoray ve Ediz Hun gibi yıldızlarımızın da aralarında bulunduğu Türk Sineması’nın çok değerli isimleriyle söyleşiler yapılacak. Yaklaşık bin sanatçımızın katılımıyla 30’dan fazla noktada, 600’e yakın etkinlik olacak. Yani her zaman olduğu gibi Samsun’da da her yaştan, her kesimden, her ilgi ve beğeniye hitap eden bir festival yaşanacak.” 

Kriz masası kuruldu  

İsrail’in Filistin’deki soykırımına tepki gösteren Ersoy, Almanya’nın büyük tur operatörlerinden FTI, 4 Haziran’da dünya genelinde operasyonlarını durdurunca, doğan sorunlara ilişkin şunları söyledi: 

“Kriz masası oluşturduk ve ilk olarak ülkemizde tatilde olan 25 binden fazla FTI misafirinin sorunsuz dönüşlerini organize ettik. 400 bin rezervasyonun iptal edilmemesi için şirkete atanan kayyumla görüştük ve sorunu büyük ölçüde çözdük. O yüzden bu süreci çok az kayıpla kapatacağımızı ve sezon başındaki hedefimiz olan 7 milyon Alman ziyaretçiyi yakalayacağımızı ön görüyoruz.” 

GÜNÜN SÖZÜ

“Güzel bir karakter, güzel bir yüzden daha uzun ömürlüdür.” (Hz. Ali)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x